Stipendiater

Följande elever fick ta emot stipendium under fredagens studentcermoni.

Bygg- och anläggningsprogrammet

BA3H Emil Borg, Byggnadsindustrins Yrkesnämnd, 3000 kronor
BA3H Jonathan Thorsell, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor
BA3H Jonathan Thorsell, Idrottsstipendium Westerlundska gymnasiet, pokal
BA3M Niklas Gustafsson, Guldpenseln från Alcro
BA3M Niklas Gustafsson, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor

El- och energiprogrammet

EE3-D Carl Andrews, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor
EE3-D Robin Selldén, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor
EE3-E Samir Ahlström, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor

Ekonomiprogrammet

EK3 Andreas Qvick, Sparbanken i Enköping, ekonomiska ämnen, 5000 kronor
EK3 Emilia Jemtå, Sparbanken i Enköping, ekonomiska ämnen, 1000 kronor
EK 3Linnea Axelsson, Sparbanken i Enköping, ekonomiska ämnen, 1000 kronor
EK3 Lisa Sivander, Sparbanken i Enköping, ekonomiska ämnen, 1000 kronor
EK3 Rebecka Kinnunen, Sparbanken i Enköping, ekonomiska ämnen, 1000 kronor
EK3 Sara Peltokangas, Sparbanken i Enköping, ekonomiska ämnen, 1000 kronor

Fordons- och transportprogrammet

FT3B Gösta Appelgren Karlsson, IF Metall, 1000 kronor
FT3B Linus Rasinkangas, Upplands Motorbranschförening, 1500 kronor
FT3K Kevin Rosqvist, Upplands Motorbranschförening, 1500 kronor
FT3L Kristoffer Simlin, Upplands Motorbranschförening, 1500 kronor
FT3M Carl Bjurström, Maskinleverantörerna, 10000 kronor
FT3M Emil Vågberg, IF Metall, 1000 kronor

Gymnasiesärskolan

HR4 Amanda Gustavsson, Westerlundska gymnasiet, 200 kronor
HR4 Viktor Wengström, Westerlundska gymnasiet, 200 kronor
HR4 Yohanna Panzarini Holmlund, Westerlundska gymnasiet, 200 kronor
Individuella programmet Albin Lönnholm, Westerlundska gymnasiet, 200 kronor
Individuella programmet Daniel Tellgård, Westerlundska gymnasiet, 200 kronor
Individuella programmet Johan Granath, Westerlundska gymnasiet, 200 kronor
Individuella programmet Linus Axelsson-Jacobsson, Westerlundska gymnasiet, 200 kronor
Individuella programmet Norea Karlström, Westerlundska gymnasiet, 200 kronor

Handels- och administrationsprogrammet

HA3 Adam Mossvik, Lions, 1500 kronor
HA3 Peggy Norrström, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor
HA3 Sofie Fredriksson, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor

Naturvetenskapsprogrammet

NA3A Johan Erkenstål, Westerlundsällskapet, 1000 kronor
NA3A Rebecka Gustafsson, Sällskapet Enköpingskamraterna, 1500 kronor
NA3A Rebecka Gustafsson, Idrottsstipendium Westerlundska gymnasiet, pokal
NA3B Ajsa Cuprija, Sällskapet Enköpingskamraterna, 1500 kronor
NA3B Anna Norén, Sparbanken i Enköping, 1000 kronor
NA3B Elina Norrby, Westerlundsällskapet, 1000 kronor

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

RL3 Fredrik Larsson, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor
RL3 Max Lavén, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor

Samhällsvetenskapsprogrammet

SA3A Josefine Ihrsén, Sällskapet Enköpingskamraterna, 1500 kronor
SA3A Linda Ström, Sparbanken i Enköping, 1000 kronor
SA3B Amanda Lindgren, Sparbanken i Enköping, 1000 kronor
SA3B Felicia Kjaersgaard, Sällskapet Enköpingskamraterna, 1500 kronor

Teknikprogrammet

TE3A Lukas Andersson, Sällskapet Enköpingskamraterna, 1500 kronor
TE3A Nicke Löfvenberg, Sällskapet Enköpingskamraterna, 1500 kronor
TE3B Alva Rytterbro, Sparbanken i Enköping, 1000 kronor
TE3B Channa de la Motte, Sparbanken i Enköping, 1000 kronor
TE3B Simon Frylén, Sällskapet Enköpingskamraterna, 1500 kronor

Vård- och omsorgsprogrammet

VO3 Evelina Lindström, Westerlundsällskapet, 1000 kronor
VO3 Jennifer Grönblad, Westerlundsällskapet, 1000 kronor
VO3 Jenny Kilpeläinen, Enköpings Fabriks- och hantverksförening, 1000 kronor